"BARKA"

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej

"BARKA" to wyjątkowe miejsce, które od lat niesie wsparcie osobom potrzebującym – pomóż nam działać!

Możesz nas wesprzeć dokonując wpłaty za pomocą przelewu bankowego:

Bank: Spółdzielczy w Leśnicy O/Strzelce Opolskie | Konto złotówkowe:  PL 56 8907 1089 2002 1000 7211 0001 | Konto euro: PL 77 8907 1089 2002 1000 7211 0011 | KOD SWIFT: POLUPLPR

I rozległ się głos z nieba: "Ty jesteś moim Synem umiłowanym, Ciebie upodobałem sobie." Mk 1,11

Leopold

Doświadczenie prowadzenia naszych Domów, jak również pogłębiające się zjawisko bezdomności i wykluczenia społecznego oraz niewystarczająca ilość miejsc w naszych domach, skłoniło nas do utworzenia kolejnej Wspólnoty - Domu Stowarzyszenia "Barka - Leopold".

W kwietniu 2007 r. Stowarzyszenie "Barka" na mocy Aktu Notarialnego nabyło od gminy Strzelce Opolskie nieruchomość znajdującą się w folwarku "Leopold" w Warmątowicach. Stowarzyszenie otrzymało ten budynek w drodze umowy użyczenia od Gminy Strzelce Opolskie w dniu 4 sierpnia 2006r., a następnie zakupiło po bardzo korzystnej cenie (zakup z 99% bonifikatą) w dniu 12 kwietnia 2007r.

leo1

Leopold w trakcie remontu

leoo

Leopold obecnie

W domu "Barka - Leopold" zaczęła działać świetlica, która pomaga mieszkańcom naszych domów utrzymywać ciepłe relacje z najbliższym otoczeniem, głównie z mieszkańcami wsi Warmątowice. Dotychczasowe wspólne spotkania i imprezy o charakterze kulturalno - towarzyskim pozwoliły mieszkańcom domów nawiązać normalne relacje społeczne i budować pozytywny obraz siebie.

Żędowice

Kierując  się dalszą chęcią pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej Nasze Stowarzyszenie otwiera kolejny Dom Barki. W 2004 roku powstaje Dom Matki i Dziecka w Żędowicach. Dzięki pomocy mieszkańców pozostałych Domów budynek został wyremontowany. Po tym czasie zaczęły się wprowadzać pierwsze osoby.

Dom działał w tej formie przez sześć lat. Z czasem zmieniło się zapotrzebowanie na społeczne formy pomocy. Z tego powodu w 2010 roku budynek został przekształcony, wzorem pozostałych na Dom dla osób bezdomnych.

Aktualnie w Domu w Żędowicach jest miejsce dla dziewięciu mieszkańców.

Doryszów

Pierwszy z domów Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Barka", dziewiąty z domów powstałych pod patronatem Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" z Poznania, powstał w 1997 roku na terenie byłej Państwowej Stadniny Koni w Doryszowie.

Budynki nadawały się wówczas jedynie do całkowitej renowacji - zrujnowana stodoła, końska obora w niewiele lepszym stanie, dom mieszkalny bez okien, pełen brudu i śmieci, bez prądu i wody.

Mimo tak trudnych warunków pierwsi mieszkańcy wprowadzili się 10 czerwca 1998 roku. Z plebani przy kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich przeniósł się również ks. Krawiec, aby móc również uczestniczyć w codziennym życiu i pracy Barkowiczów.

Dzięki wytrwałości samych mieszkańców, księdza Józefa, a także nieocenionej dobroci i wsparciu życzliwych ludzi, mógł rozpocząć się remont. Zrujnowane budynki zostały zagospodarowane na mieszkania i pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych.


dory1

Doryszów przed remontem


dory

Doryszów obecnie

Dzięki zaś poparciu lokalnej społeczności, władz samorządowych, przedsiębiorców i mieszkańców ziemi strzeleckiej "Barka" ma środki do dalszego życia i rozwoju. Dzięki temu Doryszów mogł się pochwalić m.in. przychówkiem gospodarskiego inwentarza - świń, a także pensjonatem dla koni. Podobnie jak na Kaczorowni, centralnym miejscem domu jest kaplica poświęcona przez Jego Ekscelencję Biskupa Jana Bagińskiego, w której codziennie mieszkańcy domu spotykają się na modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Na terenie gospodarstwa "Doryszów" funkcjonują również Domki przejściowe.

Na tym terenie powstał kolejny dom - dom Św. Antoniego. Różni się od pozostałych budową i sposobem funkcjonowania. Św. Antoni składa się z mieszkań. Zamieszkać w nim może osoba która posiada stałe źródło dochodu. Samodzielnie się w nim utrzymuje oraz opłaca zobowiązania. 

Kaczorownia

Powodzenie budowy domu Barki w Doryszowie, a także stale rosnący problem bezdomności przyczyniły się do podjęcia decyzji o powstaniu kolejnej przystani dla potrzebujących - gospodarstwa "Kaczorownia". Wydzierżawione więc zostały od Agencji Rolnej Skarbu Państwa budynki po Stadninie Koni zlokalizowanej między Strzelcami Op. a Sieroniowicami. Pierwsi mieszkańcy zastali jedynie puste, zdewastowane pokoje, bez podłączonej wody i prądu, z powybijanymi szybami i zaciekającym dachem.


kaczo1

Kaczorownia przed remontem



kaczo2

Kaczorownia obecnie

Dzięki wytrwałości i pracowitości pierwszych mieszkańców oraz pomocy ludzi dobrej woli mógł rozpocząć się remont - w pierwszej kolejności budynku mieszkalnego. Zasadami obowiązującymi w domu, podobnie jak w Doryszowie, są przede wszystkim abstynencja alkoholowa i praca na rzecz wspólnoty, gdyż w miarę możliwości Domy utrzymują się z pieniędzy zarobionych dzięki pracy mieszkańców. W wyremontowanych budynkach gospodarczych znajdują się dziś m.in. warsztat samochodowy, magazyn mebli używanych, stodoła, chlewnia, wspólnota "Wieczernik", Schronisko "Stajenka", oraz Domki Przejściowe.

Centralnym miejscem domu, podobnie jak w "Doryszowie" jest kaplica, bardzo przytulna i pełna uroczej prostoty. Ściany zbudowane z surowego wapienia nadają jej franciszkańskiego wyrazu. Autorem projektu kaplicy jest architekt Zdzisław Budzyński. Główny ołtarz, z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest darem Sióstr Służebniczek NMP z Leśnicy, a witraż z wizerunkiem Ducha Świętego został namalowany i podarowany przez pana Wilhelma Kulik z Żędowic. 26 stycznia 2002 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie kaplicy z udziałem Jego Eminencji ks. bp Jana Bagińskiego, a także ks. Tadeusza Słodzkiego, ks. Józefa Czekańskiego, a także domowników i przyjaciół Barki.

W kolejnych latach zaadaptowany został kolejny budynek na tarenie "Kaczorowni". Obok domu powstaje schronisko "Stajenka". W okresie jesienno-zimowym umożliwia całodobowe zamieszkanie 19 osobom. W "Stajence" zasady pobytu obowiązują podobne, jak we wspólnotach. Obowiązuje zakaz agesji, kradzieży i picia alkoholu oraz praca na rzecz schroniska. Po pobycie w "Stajence" istnieje możliwość przejścia na dom.

W 2012 roku na terenie gospodarstwa "Kaczorownia", pracą rąk mieszkańców, powstaje piąta i najmłodsza ze wspólnot "BARKI": "Wieczernik". Tutaj działalność nieznacznie różni się od pozostałych. Sposób fukcjonowania "Wieczernika" został zaczerpnięty od wspólnoty Cenacolo.

Szukaj

Wesprzyj nas

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej
"BARKA"
ul. Krakowska 16,

47-100 Strzelce Opolskie
tel: (077) 463 83 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP 756-18-38-388
KRS 0000113477

Bank: Spółdzielczy w Leśnicy O/Strzelce Opolskie

Konto PLN:  PL 56 8907 1089 2002 1000 7211 0001

Konto euro: PL 77 8907 1089 2002 1000 7211 0011

KOD SWIFT: POLUPLPR

Domy "BARKI"

doryszowDoryszów
ul. Toszecka 23
47-134 Błotnica Strzelecka
tel. 690 169 021

czytaj więcej

KaczorowniaKaczorownia
ul. Olszowska 17
Warmątowice
47-100 Strzelce Opolskie
tel. 518 244 706
czytaj więcej

ZedowiceŻędowice
ul. Opolska 32
47-120 Żędowice
tel. 889 581 977

czytaj więcej

LeopoldLeopold
ul. Olszowska 15
Warmątowice
47-100 Strzelce Opolskie
tel. 514 352 008
czytaj więcej

Odwiedziny

Dzisiaj:85
Wczoraj:870
W tygodniu:6416
W miesiącu:15758
Ogólnie:855257

  • Twoje IP: 13.59.116.142
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

4
Online